Engleska spada u zemlje sa najjačom tržišnom ekonomijom na svetu. Ova zemlja je svetski lider u hemijskom i farmaceutskom sektoru, kao i u ključnim tehničkim industrijama. Takođe je vrlo uspešna u industrijama koje se tiču vojske, kao i u proizvodnoj strani softverskih tehnologija. Londonska berza je najveća u Evropi, a na svetskom nivou je druga po veličini.
Što se tiče zaposlenja u ovoj zemlji, Engleska nije preterano otvorena prema državljanima koji dolaze iz zemalja koje nisu članice Evropske unije. Međutim, neka zanimanja imaju nešto veću prolaznost i kandidati mogu lakše dobiti odobrenje za vizu koja im je potrebna. Ako se zanimanje nalazi na listi deficitarnih zanimanja koju objavljuju i ažuriraju vlasti Ujedinjenog Kraljevstva, veće su šanse da strani radnik dobije vizu i time stekne pravo na rad u Engleskoj. Ažuriranje liste deficitarnih zanimanja u Engleskoj se može pratiti na zvaničnoj stranici https://.gov.uk/.
Kako pronaći zaposlenje u Engleskoj?
U Engleskoj su najtraženiji inženjeri, medicinski stručnjaci svih profila, medicinske sestre i negovateljice, informatički stručnjaci, kao i radnici u ugostiteljstvu i građevinski radnici. Prosečna plata u Engleskoj iznosi oko 5 000 evra. Najmanje su plaćene čistačice i spremačice i njihova plata iznosi oko 1 400 evra. Srednju platu u iznosu koji se kreće između 4 000 i 6 500 evra imaju inženjeri, arhitekte, informatičari, radnici u medijima, računovođe i grafički dizajneri. Najbolje su plaćeni medicinski radnici, radnici u prosveti, bankari, rudari, radnici u telekomunikacijama i u tehničkim službama, sa platama od 5 000 do preko 9 000 evra.
Posao se u Engleskoj najčešće traži preko internet sajtova. Veoma je bitno da se posao zasniva na legalnom odnosu, odnosno da strani državljanin pronađe poslodavca i dobije ugovor. U suprotnom, kazna za rad bez dozvole iznosi 1 000 funti, što je oko 1 300 evra, zatvor u trajanju od tri meseca ili obe kazne zajedno.
Neki od sajtova za traženje zaposlenja u Engleskoj su careerjet.co.uk, 1stchoicejobs.co.uk. topjobs.co.uk, computerpeople.co.uk, asc-connections.com, bjdbgroup.com.
Kako dobiti radnu dozvolu za posao u Engleskoj?
Engleska deli strane radnike koji žele tamo da se zaposle prema različitim kategorijama i za svaku od njih postoje posebni uslovi. Cilj tih programa je uređenje migracione politike radne snage i popuna deficita kvalifikovane radne snage. Budući da je Britanija članica Evropskog ekonomskog prostora, strani državljani iz zemalja članica imaju pravo da rade u Engleskoj bez ikakvih ograničenja.
Strani državljani van Evropskog ekonomskog prostora moraju da budu primljeni na dato radno mesto na puno radno vreme i u najvećem broju slučajeva se zapošljavaju kod britanskog poslodavca. Ugovor o zaposlenju mora da ispunjava sve relevantne odredbe za rad u Engleskoj. Radnu dozvolu za budućeg stranog radnika može zatražiti isključivo britanski poslodavac.
U zavisnosti od vrste angažmana, britanske vlasti nude šest različitih tipova radnih dozvola:
- Poslovna i komercijalna radna dozvola, pomoću koje poslodavci u Britaniji mogu zaposliti strane radnike koji žive van Evropskog ekonomskog prostora, kako bi popunili radno mesto za koje ne mogu naći lokalnog radnika.
- Programi za obuku i iskustvo, vrsta radnih dozvola koje omogućavaju osobama iz zemalja van Evropskog ekonomskog prostora da se obučavaju na radnom mestu za stručnu ili specijalizovanu kvalifikaciju kako bi stekli određeno radno iskustvo.
- Generalni sporazum o prometu uslugama, odnosno aranžman pomoću kojeg zaposleni u firmama van Evropske unije mogu da rade u Engleskoj u okviru ugovora koji njihovom poslodavcu daje neka britanska organizacija.
- Sektorski programi koji omogućavaju poslodavcima iz Engleske da zapošljavaju radnike van Evropskog ekonomskog prostora kako bi popunili radna mesta za koja nemaju lokalne radnike, a prema posebnim sektorima tržišta rada.
- Dozvole vezane za poslove iz oblasti sporta i razonode.
- Studentski staž.
Zahtevi za radnu dozvolu se rešavaju obično u roku od četiri do pet dana, a njih razmatra služba pod nadležnošću Direkcije za imigraciju i državljanstvo Ministarstva unutrašnjih poslova. Za svaki od navedenih tipova radne dozvole postoje posebni uslovi, a više detalja je dostupno na https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/work-visas.
Visokokvalifikovani strani državljani koji žele da rade u Engleskoj ne moraju nužno da imaju ponudu za posao ili detaljan poslovni plan. Pomoću Programa za visokokvalifikovane migrante strani državljani mogu da potraže mogućnost zaposlenja ili samozaposlenja u Engleskoj, bilo da borave u zemlji ili ne. Ako ne borave u Engleskoj, ova lica mogu da se prijavljuju prema Programu za visokokvalifikovane migrante.
Budući da je život u Engleskoj veoma skup, ne preporučuje se odlazak bez ponude za posao. Većina naših državljana se opredeljuje za odlazak uz studenstsku vizu, sa kojom mogu raditi poslove sa skraćenim radnim vremenom, a u međuvremenu traže bolji posao. Međutim, treba znati da se studentska viza ne može promeniti u status radne dozvole, već se u tom slučaju aplicira za novu vizu u konzulatu u zemlji porekla.